Co podawać dziecku, aby zdrowo się rozwijało? Czego unikać?

Zdrowe żywienie jest szalenie ważne już od pierwszych lat życia w momencie, kiedy maluch rośnie i intensywnie się rozwija. Nieco inne proporcje poszczególnych składników odżywczych są rekomendowane dla dzieci poniżej 3 roku życia, inne dla przedszkolaka, a inne dla dziecka w wieku szkolnym. Za pewne też każdy z nas wie mniej więcej z wiedzy potocznej, co powinna w sobie zawierać zdrowa dieta dla dzieci. Intuicyjnie czujemy, że dzieci powinny zjadać posiłki lekkostrawne, o małej zawartości cukru i tłuszczów, bogate w warzywa oraz owoce. A jednak, często zdarza się nam popełniać jedne i te same błędy, które sprawiają, że dieta naszego dziecka już nie jest taka zdrowa. Na co zwracać szczególną uwagę, aby dziecko nauczyło się zdrowego odżywiania?

Monotonia zabija nawet najzdrowsza dietę

Urozmaicenie jadłospisu jest ważne tak dla dorosłych jak i dla dzieci. O ile dorosłego być może uda się namówić do zjadania stale tych samych potraw „bo są zdrowe” lub „bo pomogą schudnąć”, o tyle dziecko raczej ciężko będzie nam do tego przekonać. W konsekwencji- może ono coraz częściej wymuszać na rodzicach dodatkowe przekąski, które niewiele mają wspólnego ze zdrową dietą. Dlatego też kluczowy jest tutaj złoty środek, a więc odpowiednie zróżnicowanie potraw. Pozwala to też kształtować dobre nawyki żywieniowe u dziecka już od najmłodszych lat, co jest jego kapitałem na całe dorosłe życie.

 

Zróżnicowane pod względem diety to pokazanie dziecku, jak różnorodne mogą być potrawy, a także przekonanie go, że zdrowe jedzenie również może być atrakcyjne- tak wizualnie jak i smakowo. Dobrą praktyką jest też zapraszanie dziecka do wspólnego przygotowywania posiłków, a także pozwolenie mu na poznawanie nowych smaków.

Posiłki nie za słodkie i nie za słone

W diecie dla dzieci konieczne jest też ograniczenie spożycia nadmiernej ilości soli oraz cukru. Z tego też względu warto pilnować, aby dziecko zbyt często nie sięgało po słodycze. Szacuje się, że odpowiednią ilością soli w diecie przedszkolaka jest ilość do 3 g. W kwestii napojów na pewno warto całkowicie wycofać z diety dziecka słodzone napoje na rzecz wody niegazowanej bez ograniczeń. Należy też zwalczać niezdrowy nawyk podjadania malucha pomiędzy posiłkami. W szczególnych przypadkach, kiedy trudno jest nam dobrać odpowiedni jadłospis dla naszego dziecka- warto skorzystać z pomocy dietetyka. Można skorzystać z sieci gabinetów dietetycznych projekt Zdrowie- projektzdrowie.info. Tak naprawdę, zdrowa i smaczna dieta dla dzieci wcale nie musi być niczym skomplikowanym.

 

– Pomoc dietetyka sprawdzi się w sytuacji, kiedy po prostu nie mamy czasu na to, aby zagłębiać się w tajniki zdrowego żywienia i kiedy chcielibyśmy uzyskać gotową receptę na to, co kupować dziecku i jakie potrawy mu gotować.

 

– Dietetyk pomoże w ułożeniu zdrowego jadłospisu dla dziecka z nietolerancjami pokarmowymi.

 

– Dietetyk udzieli nam wsparcia w momencie, kiedy nasze dziecko jest niejadkiem i ma niedowagę,  albo wprost przeciwnie- kiedy już przyswoiło niezdrowe nawyki żywieniowe, czego konsekwencją jest nadwaga lub też nawet otyłość.