Uprawiasz sport? To powinieneś jeść!

Osoby będące aktywne fizycznie, które trenują regularnie, powinny pozostawać na szczególnej diecie, dobranej w odpowiedni sposób, na przykład przez dietetyka. Dzięki temu będą miały odpowiednio dużo energii do tego, aby trenować, co może bezpośrednio przełożyć się na osiągnięcia sportowe. Dieta dla sportowców będzie zupełnie inna od diety osób, które potrzebują diety eliminacyjnej, ale też inna od osób, które chcą się trochę odchudzić. Wobec tego, co jeść w sytuacji, kiedy trenujemy i kiedy nasze zapotrzebowanie na energię jest większe? Po jakie produkty sięgać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

Ważne dopasowanie diety do dyscypliny sportowej

Inaczej będzie odżywiać się osoba, która regularnie biega, inaczej kulturysta, a inaczej kobieta trenująca jogę. Pierwszą bardzo ważną rzeczą jest to, aby zestawić sport jaki uprawiamy z tym, z jak dużą podażą energii się on wiąże. Im bardziej wymagający sport pod względem potrzebnej energii, tym więcej węglowodanów złożonych powinno znaleźć się w naszej diecie. W takim przypadku trzeba też w odpowiedni sposób zasilać organizm w sytuacji, kiedy zbliża się trening, aby ten miał z czego czerpać energię.

Pełnowartościowe białko w diecie sportowców

Dieta a sport to dwie bardzo zależne od siebie sprawy. Zazwyczaj jednak, bez względu na to, jaką dyscyplinę sportową się uprawia- ważne jest, aby dostarczać organizmowi pełnowartościowego białka. Białko jest bowiem budulcem mięśni i naprawdę będzie potrzebne w sytuacji, kiedy faktycznie będziemy chcieli tę masę mięśniową zbudować. Analogicznie, dieta dla sportowców bogata w pełnowartościowe białko chroni ich przed sytuacją, kiedy mogłaby wystąpić utrata masy mięśniowej. Tego rodzaju białko można znaleźć w przetworach mlecznych, w chudym mięsie, a także w jajach i rybach. Chcąc mieć pewność, co do tego, że nasza dieta jest odpowiednia do podejmowanej przez nas aktywności fizycznej, warto odwiedzić gabinet dietetyka. Tym samym można umówić się na wizytę za pośrednictwem strony- projektzdrowie.info.

Jakie są najlepsze źródła węglowodanów dla sportowców?

Węglowodany złożone są niesamowicie ważne dla osób intensywnie trenujących. Dlatego też dieta dla sportowców również powinna je zawierać. Węglowodany złożone mają taką specyfikę działania, że uwalniają energię do naszego organizmu powoli, ale przez dłuższy czas. Tym samym są w stanie na bieżąco zaopatrywać nasz organizm w potrzebną nam do wysiłku energię. Węglowodany złożone znajdziemy w ciemnym pieczywie i w produktach pełnoziarnistych, w takich warzywach jak chociażby ziemniaki, a także w ciemnych makaronach i brązowym ryżu.

Warto też na bieżąco przygotowywać sobie zdrowe koktajle, w których znajdą się rozmaite warzywa i owoce, a także bakalie czy też zboża. To prawdziwy zastrzyk energii, który warto regularnie sobie fundować. Kluczem do dobrego samopoczucia zawsze jest zbilansowana i zróżnicowana dieta, dzięki którym organizm jest dobrze odżywiony i nie musi borykać się z różnego rodzaju niedoborami, które go osłabiają.