Prowadzenie firmy- czy jest to łatwe zadanie?

prowadzenie firmy

Kiedy myślimy o prowadzeniu firmy zazwyczaj fakt ten kojarzy się nam z ogromną wolnością, a także niezależnością. Nagle, nie musimy już prowadzić aż tak bardzo siedzącego trybu życia, gdyż będąc samemu dla siebie szefem- możemy dać sobie wybór. Sporą zaletą jest też to, że nikomu tak naprawdę nie musimy się tłumaczyć, nie ma też konieczności martwienia się współzawodnictwem z innymi pracownikami. Ta wolność ma jednak swoją cenę. Wobec tego, jak prowadzić firmę, aby zbyt szybko nie natknąć się na te najciemniejsze strony takiego kształtowania swojej kariery zawodowej?

To, że możesz robić wszystko nie oznacza, że będziesz to robił

Teoretycznie, praca na własnych zasadach nie musi oznaczać pracy od 8 do 16 przez całe 8 godzin. W praktyce jednak często zdarza się, że tak naprawdę jest to dobre rozwiązanie, a gdy w środku dnia przeszkadzają ci nieprzewidziane sytuacje- zaczynasz się irytować, że nie zdążysz czegoś zrobić lub że pracujesz zbyt słabo. Ta organizacja pracy jest szalenie ważna, gdyż mając własną firmę bardzo łatwo jest przesadzić w obie strony- zapracowywać się po wiele godzin więcej niż się powinno każdego dnia, ale i podejść do własnej firmy zbyt lekko, jak do odpoczynku od etatu. Znalezienie złotego środka nie jest łatwe, tym bardziej, że nikt nie zapewni nam biura i odpowiednich warunków do pracy- wszystko będziemy musieli zapewnić sobie sami. Jest to kolejnym, często występującym problemem- gdzie pracować, aby zapewnić sobie ciszę i spokój i czy nasze własne mieszkanie będzie do tego celu odpowiednie. Konieczna jest też samodyscyplina- niektórym przychodzi ona łatwiej, a dla innych jest ogromnym wyzwaniem.

Zawsze warto prosić o pomoc

Osoby zakładające własną firmę mogą zastanawiać się, jak prowadzić biznes, ale zazwyczaj ich mocną stroną jest znajomość jakiejś konkretnej branży, umiejętność świadczenia specjalistycznych usług czy sprzedaż produktów. Ale nie można być specjalistą od wszystkiego, chociaż przedsiębiorcy zazwyczaj starają się zdobywać doświadczenie na różnych polach: w kwestii prowadzenia księgowości, zamówień publicznych, różnych źródeł finansowania, promocji i reklamy czy uczestnictwa w wydarzeniach branżowych. Tego wszystkiego jest jednak tak dużo, że czasem wskazane jest po prostu poprosić kogoś o pomoc i delegować niektóre zadania. Nawet jeśli jeszcze nie zatrudniamy własnych pracowników- niektóre zadania możemy zlecić firmom zewnętrznym, tym samym oszczędzając bardzo wiele czasu, nerwów i stresu.

Wytrwałość na pewno się przyda

Niestety, często jednak tak, że na sukces trzeba sobie zapracować wytrwałością przez długi czas. Na pewno zdarza się tak, że założenie firmy zostaje okrzyknięte ogromnym sukcesem już od pierwszych dni jej działania. Trzeba jednak być przygotowanym, że może być różnie, a te pierwsze miesiące być może będą czasem na rozruch, kiedy zarabiane kwoty nie będą jeszcze do końca satysfakcjonujące. Jeśli więc nie wykażemy się wytrwałością- możemy nie dotrzeć do tych chwil, kiedy nasza firma osiągnie pewną stabilną pozycje, a dochody będą regularne i będą na zadowalającym nas poziomie. Dobrze jest więc dać sobie czas i podążać według wyznaczonego planu.