Własna firma w Hiszpanii – od czego zacząć?

Założenie własnej firmy w Hiszpanii dla wielu osób jest szansą na zaistnienie na tamtejszym rynku, a także jest to możliwość rozwoju swojej kariery. Z resztą, zazwyczaj na ten krok decydują się raczej osoby, które znają ten kraj lub też mają rozeznanie w jakiejś dziedzinie czy w rynku zbytu konkretnych przedmiotów właśnie w Hiszpanii, przez co ta niepewność związana z powodzeniem lub niepowodzeniem jest znacznie mniejsza.

Osoby, które chcą prowadzić w Hiszpanii własną działalność mogą to zrobić poprzez jednoosobową działalność gospodarczą, alternatywę stanowi natomiast spółka w Hiszpanii. Do najpopularniejszych i najchętniej zakładanych spółek w tym kraju należy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku mniejszych i średnich firm, spółka akcyjna w przypadku dużych przedsiębiorstw oraz spółka komandytowa. Najważniejsze jest więc to, czy chcemy taką działalność założyć samodzielnie pracując na własny rachunek, czy może mamy wspólników i partnerów biznesowych, z którymi będziemy chcieli wystartować.

 

Zawiłe kwestie formalne? To nie musi być wcale takie trudne!

 

Z pewnością, aby dopełnić wszelkich kwestii formalnych, trzeba poświęcić na to trochę czasu- mniej więcej jest to podobny poziom biurokratyzacji, z którym mamy do czynienia w Polsce. Jednakże, aby przebrnąć przez te formalności jak najszybciej, najlepiej od razu poradzić się kogoś doświadczonego odnośnie dokumentów, jakie trzeba złożyć podczas dokonywania rejestracji. Pamiętajmy, że muszą one zostać złożone w danym języku urzędowym, trzeba też będzie wskazać, kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie księgowości firmy czy też spółki. Może to być biuro księgowe w Hiszpanii Gestoria Ramon Santafe S.L.P., ale też możemy robić to sami, jeśli tylko czujemy się na siłach. Początki mogą być trudne, zwłaszcza, że obok kwestii księgowych bardzo często pozostają także inne aspekty działania nowej firmy, którymi trzeba się na szybko zająć. Dobrze jest więc przemyśleć kwestie tego, czy będziemy chcieli sami podjąć się kwestii księgowych, które również mogą być czasochłonne.