Operowanie zamiatarką drogową- czy to łatwe zadanie?

Oczyszczanie przestrzeni miejskiej to ważne zadanie, którym zajmują się wyspecjalizowane w tej tematyce firmy. Są one najczęściej zatrudniane przez władze miasta, którym zależy na tym, aby przestrzeń miejska dobrze się prezentowała i aby była przyjaznym miejscem dla mieszkańców. Dysponują one specjalną flotą maszyn, które najlepiej nadają się do tego celu. W centrach miast, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona- najczęściej wykorzystuje się mniejsze i bardziej kompaktowe modele zamiatarek. Mniejsze kontenery na wodę oraz na odpady, a także rama przegubowa poprawiająca zwrotność sprawia, że tego rodzaju pojazdy naprawdę dobrze sprawdzają się w praktyce. W jaki sposób taka zamiatarka pracuje?

Zamiatarka podczas pracy- w jaki sposób porusza się i sprząta?

Zamiatarki to maszyny dość charakterystyczne, mocno wyróżniające się na tle innych pojazdów. Kabina operatora zamiatarki jest dość przestronna, ale co istotne- jest w dużej mierze przeszklona. Dzięki temu operator ma znacznie lepszą widoczność, co pozwala mu bardziej komfortowo prowadzić maszynę. Częściowe przeszklenie podłogi pojazdu na froncie dodatkowo pozwala na bieżąco kontrolować pracę szczotek obrotowych, jakie znajdują się przed pojazdem. Każda z takich szczotek umieszczona jest na specjalnym wysięgniku hydraulicznym. Dzięki temu można tymi szczotkami sterować niezależnie od siebie. Na Terberg Matec Polska na stronie https://www.terbergmatec.pl/ dostępne są najnowocześniejsze modele tych maszyn. Nie zawsze jednak ilość obrotowych szczotek w przypadku tych maszyn jest taka sama.

 

  • Niektóre modele zamiatarek mają jedną dużą szczotkę, inne mają dwie równo rozmieszczone, a jeszcze inne aż trzy. Zdarzają się też sytuacje, w których pojazd dodatkowo posiada także osprzęt boczny.
  • Szczotki obrotowe poruszają się z dużą prędkością po to, aby ich ruch był w stanie nie tylko oczyścić i odpylić ulice, ale i podnieść do góry różnego rodzaju odpady, jakie maszyna napotka na drodze. Są one następnie zasysane do kontenera na odpady.
  • O efektywności sprzątania w dużej mierze decydują szczotki, ale też ich ułożenie. Ich maksymalny rozstaw wpływa na to, jak dużą przestrzeń można posprzątać z ich wykorzystaniem podczas jednorazowego przejazdu maszyny. Im większy rozstaw tym to sprzątanie jest bardziej efektywne.
  • Szczotki obrotowe to nie wszystko. Oprócz tego podstawowego wyposażenia każdej zamiatarki- posiada ona także myjkę ciśnieniową do usuwania płynnych zanieczyszczeń, dmuchawę i odkurzacz przemysłowy. Dzięki temu zamiatarki mogą usuwać naprawdę bardzo różne zanieczyszczenia- nie tylko stałe, ale i płynne, a nawet specjalne ciecze takie jak substancje chemiczne.